Edukacja Ekologiczna

WYPRAWA - POPRAWA Z FUNDACJĄ NASZA ZIEMIA

Drodzy Przyjaciele Ziemi!

Już 27 czerwca rusza pierwszy Rajd rowerowy, którego celem jest sprawdzenie stanu czystości polskich gmin. Uczestnicy Rajdu pokonają blisko 900 km odwiedzając ponad 60 gmin. Akcja jest jednym z elementów tegorocznej 22. edycji Sprzątania Świata - Polska.
Dokładnie 27 czerwca o godzinie 11:00, spod Wieży Mariackiej na Rynku Głównym w Krakowie wyruszy ogólnopolski Rajd rowerowy, który potrwa 15 dni i zakończy się 11 lipca w Giżycku. W czasie Rajdu będziemy prowadzić monitoring stanu czystości wszystkich odwiedzanych gmin przy użyciu mobilnej aplikacji "rEKOnesans". Sprawdzimy dostępność infrastruktury służącej utrzymaniu czystości i porządku oraz gospodarce odpadami, ze szczególnym uwzględnieniem selektywnej zbiórki odpadów, propagując właściwe postępowanie z odpadami w czasie wypoczynku oraz promując nawyki proekologiczne.
 
Na trasie
Na trasie naszej Wyprawy znajdują się tak malownicze miejsca jak Lasy Janowskie. To zachodnia część ogromnego kompleksu leśnego Puszczy Solskiej, liczącego 124 tys. ha i rozpościerającego się od Wisły aż do granicy z Ukrainą. Powierzchnia Nadleśnictwa Janów Lubelski, będącego jednocześnie jednym z 25 Leśnych Kompleksów Promocyjnych w Polsce, wynosi ponad 31 tys. ha. Lasy nadleśnictwa położone są w obniżeniu Kotliny Sandomierskiej wysłanej grubą warstwą piasków polodowcowych. Dominują tu siedliska borów i borów mieszanych (78%). To "morze lasów" pokrywa teren stosunkowo płaski, poprzecinany dolinami rzek i pasmami wzniesień wydmowych. W obniżeniach pomiędzy wydmami często występują tereny podmokłe i torfowiska. Liczne zbiorniki wodne (łącznie 2000 ha), głównie stawy rybne, dodają uroku i atrakcyjności tym lasom. Utworzono tu 6 rezerwatów o łącznej powierzchni ponad 1300 ha. W Lasach Janowskich występuje wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Najciekawsze to: wilk, ryś, łoś oraz ptaki: głuszec, bielik, bocian czarny, orlik. Znajdziemy tu również atrakcyjne i dobrze urządzone ścieżki przyrodnicze (np. w rezerwatach: Szklarnia, Lasy janowskie, Imielty Ług), ciekawe trasy rowerowe, konne i piesze. Położony w lesie Ośrodek Edukacji Ekologicznej oferuje warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem sal ekspozycyjnych, pracowni biologicznych, a przede wszystkim atrakcyjnych zajęć terenowych. Więcej informacji na www.lasyjanowskie.com
 
Jak dołączyć do Wyprawy
Uczestnikiem Wyprawy może zostać każdy, kto chce aktywnie uczestniczyć w poprawie stanu czystości w naszych gminach. Dołączyć do Rajdu można na każdym jego etapie, dostosowując długość trasy do swoich możliwości. Wszystkie informacje na temat zapisów oraz Regulamin dostępne są na stronie www.80rowerow.pl. W celu dokonania zgłoszenia wystarczy wysłać maila na adres diana.80rowerow@gmail.com, w treści wpisując: imię, nazwisko, numer kontaktowy i adres e-mail.
 
Plebiscyt na Czystą Gminę
Przez cały czas trwa "Plebiscyt na Czystą Gminę", który zakończy się 19 września. Głosy na wybraną gminę można oddawać za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej "rEKOnesans" oraz poprzez stronę internetową www.sprzatanieswiata-polska.pl. Gminy wybierać można biorąc pod uwagę kryteria, takie jak: ogólny ład i porządek, należyte informowanie społeczności lokalnych o zasadach działania systemu gospodarki odpadami oraz reakcja władz na zgłaszane przez mieszkańców nieprawidłowości w zakresie utrzymania czystości. Zwycięzcy wybrani zostaną w trzech kategoriach: gmina miejska, gmina miejsko-wiejska oraz gmina wiejska. W ciągu trzech tygodni od rozpoczęcia Plebiscytu o tytuł ubiega się już 60 gmin.
Partnerami akcji są: PGL Lasy Państwowe, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A., Kancelaria Górnicki Durowicz Badowska-Domagała, Stowarzyszenie Travelling Inspiration z Krakowa, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich z Giżycka, miasto Kraków, 7Cudów Mazur.
 
 
Więcej informacji o tegorocznej akcji znajdziecie tu:
www.sprzatanieswiata-polska.pl
www.naszaziemia.pl
www.facebook.com/naszaziemia

 

Opublikowane przez: Anna Kotowska | Data wprowadzenia: 2015-06-25 09:07:25.
Data wprowadzenia: 2015-06-25 09:07:25
Opublikowane przez: Anna Kotowska
« powrót