Edukacja Ekologiczna

PALENIE ŚMIECI SZKODZI


Spalanie śmieci w domu szkodzi zdrowiu!

Wielu ludzi postrzega spalanie śmieci w domowych piecach za tanią, łatwo osiągalną i niekłopotliwą metodę pozbywania się odpadów. Niestety oszczędność jest jedynie pozorna, ponieważ może okazać się, że zaoszczędzone pieniądze przeznaczą wkrótce na kosztowne leczenie. Paląc śmieci w domu trujemy siebie i swoich najbliższych!

Co się dzieje, gdy śmieć się pali

Narażamy swój dom na niebezpieczeństwo. W trakcie spalania odpadów – butelek PET, plastikowych i foliowych opakowań, zużytej odzieży, fragmentów mebli zawierających trujące lakiery czy elementów gumowych, do atmosfery uwalniane są toksyczne związki. Zwiększa się emisja pyłów i węglowodorów aromatycznych, tlenków azotu i siarki. Toksyny uwalniane z dymem do powietrza dostają się do dróg oddechowych, opadają na glebę zanieczyszczając warzywa w przydomowych ogródkach, dostają się do wód gruntowych. Ich obecność notuje się także w mleku i jajach! Substancje te, nawet w niewielkich ilościach mają negatywne działanie. Przypisuje się im wywoływanie alergii, chorób układu oddechowego, nowotworów i porażeń.

Pamiętaj! Szczególnie wrażliwe na działanie toksyn są dzieci. Pomyśl o nich, zanim znowu wrzucisz śmieci do pieca lub ogniska.

Źródło www.naszesmieci.mos.gov.pl

 

Opublikowane przez: Anna Kotowska | Autor: Elżbieta Borowska - Kostrzębska Kierownik Referatu Środowiska i Gospodarki Odpadami | Data wprowadzenia: 2012-09-12 08:42:29 | Data modyfikacji: 2012-09-12 08:45:49.
Data wprowadzenia: 2012-09-12 08:42:29
Data modyfikacji: 2012-09-12 08:45:49
Autor: Elżbieta Borowska - Kostrzębska Kierownik Referatu Środowiska i Gospodarki Odpadami
Opublikowane przez: Anna Kotowska
« powrót